Z okazji Dnia Żołnierzy Niezłomnych podobnie jak w latach poprzednich, w tym roku 6 marca odbył się Bieg Tropem Wilczym, który upamiętnił bohaterskie postawy powojennego Podziemia Niepodległościowego. W biegu wzięło łącznie udział ponad 200
uczestników ze szkół ponadpodstawowych: I Liceum Ogólnokształcącego w Pucku, Liceum Służb Mundurowych w Pucku, Powiatowego Zespołu Szkół w Kłaninie oraz gospodarze z Powiatowego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Pucku.
Było nieco pracy związanej z przygotowaniem trasy, oczyszczeniem terenu szkolnego jednak jak zawsze można było liczyć na niezawodne grono uczniów z PCKZiU. Punktualnie o godz. 12. uroczyście w prowadzono poczty sztandarowe wspomnianych szkół a także Pomorskiego Zrzeszenia LZS i historyczny po byłej im. Józefa Hallera w Rzucewie. Przy śpiewie hymnu państwowego wciągnięto flagę na maszt.
Przybyłych uczestników powitał współorganizator i kierownik biegu Jan Trofimowicz, omawiając sprawy organizacyjne a także nieco treści historycznych związanych z samym biegiem. Następnie kilka słów do uczestników w imieniu Starosty Jarosława Białka skierował Sekretarz Starostwa Powiatowego Andrzej Rożak. Uroczystego powitania i otwarcia biegu dokonał dyrektor PCKZiU Grzegorz Pałucki. Ks. Prałat – proboszcz puckiej fary Jerzy Kunca poprowadził modlitwę za uczestników biegu ale i za Tych, którzy złożyli swe życie na ołtarzu Ojczyzny.
Starterem i sędzią głównym był trener i działacz LKS Waldemar Płomień i to on dał znak, że na trasę mogły wybiec najpierw dziewczęta a następnie chłopcy. W końcowej klasyfikacji wśród dziewcząt 3 okrążenia po terenie szkoły najszybciej przebiegła Wiktoria Ciskowska z PCKZiU, a kolejne miejsca na wywalczyły kolejno: Natalia Mazur z LO Puck, Nikola Ciesielska z LO, Małgorzata Jarosiewiecz z PCKZiU, Zuzanna Grzenkowicz z PCKZiU, Paulina Żytka, Maja Długońska, Oliwia Żytka – wszystkie z LO, Hanna Szornak z LSM i Agnieszka Konkel z PCKZiU. Wśród chłopców tryumfował Wojciech Grzybowski PZS w Kłaninie a wraz z nim w pierwszej 10-ce kolejno znaleźli się: Michał Kupski z PCKZiU, Maciej Więzik z PZS, Adam Jetke z PCKZiU, Szymon Kuzinicki z LO, Michał Milkowski z PZS, Maksymilian Thiel z PZS, Maksymilian Wittbrodt z PCKZiU, Julian Wachnicki i Hubert Deling – obaj z LO.
Pierwsze 10-ki otrzymały pamiątkowe dyplomy, nagrody niespodzianki oraz medale a pierwsze 4-ki dodatkowo medale ufundowane przez Fundację Wolność i Demokracja - główny koordynator wydarzenia w całym kraju, oraz puchary ufundowane przez Pomorskie Zrzeszenie LZS praz Muzeum Sportu Wiejskiego w Łebczu. Nagrody rzeczowe otrzymali także zawodnicy, którzy w swym stroju sportowym zaakcentowali najbardziej biało – czerwone barwy. Dekoracji dokonali dyrektor PCKZiU Grzegorz Pałucki, Przewodniczący Rady Powiatu Kazimierz Czernicki – były dyrektor PCKZiU… oraz Joanna Renusz i Renata Myczkowska – nauczycielski z naszej szkoły od pierwszej edycji zaangażowane w organizację biegu.
Było także tradycyjne losowanie licznych nagród niespodzianek. Klasy gastronomiczne pod opieką niezawodnych nauczycieli zawodów kucharskich przygotowali ciepłe pizze oraz gorącą herbatę. Bieg nie byłby możliwy gdyby nie wsparcie sprawdzonych i hojnych Partnerów i Sponsorów, a byli nimi oprócz w/w Starostwo Powiatu Puckiego oraz Gdański Oddział Instytutu Pamięci Narodowej, którzy ufundowali ciekawe i cenne nagrody. Ponadto w tym roku do grona współorganizatorów dołączył zakład przemysłowy z Łebcza, który jest częścią spółki Dr. Oetker. Uczestnicy mogli posilić się pyszną pizzą różnych rodzajów, a patrząc jak „ginęła w oczach” widać, że smakowała uczestnikom.
Niewidzialnymi sprawami organizacyjnymi zajęli się: Joanna Renusz, która przygotowywała listy startowe, zgody na bieg, Konrad Frukacz, który przygotowywał dyplomy, numery startowe, Renata Myczkowska i Teresa Jaskułka z LKS Ziemi Puckiej odpowiedzialne za porządek na mecie biegu, Piotr Zawadzki, który uwiecznił wydarzenie na filmie, Dariusz Knitter z drużyną, który zadbał o nagłośnienie i relację foto.
Wielką robotę wykonali jak zawsze uczniowie – zadbali o oflagowanie i oznaczenie trasy, zabezpieczenie techniczne, logistyczne, porządek przed w czasie i po biegu. Jednym słowem udało się!
Tekst:
Jan Trofimowicz
Zdjęcia:
Tadeusz Kupski, Kamil Dettlaff