W październiku uczniowie PCKZiU licznie wzięli udział w IV edycji szkolnego konkursu ZJAWISKO FIZYCZNE, PRZEMIANA CHEMICZNA W FOTOGRAFII UCZNIOWSKIEJ. Uczestnicy wykazali się kreatywnością, nadesłali ciekawe zdjęcia obrazujące przemiany chemiczne zachodzące chociażby jesienią w przyrodzie. Część prac ilustrowała właściwości wody, metali.
Dziękujemy bardzo wszystkim uczniom za udział w konkursie.
Gratulujemy nagrodzonym:
- Okrój Patrycja 4TL „Jesienna Burza Mączna”
Zjawisko na zdjęciu to rozprzestrzenianie się cząsteczek. Kiedy dmucham w mąkę powstaje strumień powietrza, który unosi cząsteczki mąki. Zjawisko to może również związane z aerodynamiką. Siła powietrza działa na lekką mąkę powodując jej rozprzestrzenienie się.
- Baran Krzysztof 1TLa „Tęcza wtórna”
Zdjęcie przedstawia tęczę wtórną nad Zatoką Pucką- to zjawisko fizyczne powstające na wskutek rozszczepienia światła przez pryzmat. Tutaj mamy tęczę wtórną kiedy światło odbiło się wewnątrz kropli wody dwukrotnie. - Baranowski Piotr 1TE „Jesienne Liście”
Chemia kryjąca się w kolorowych liściach drzewa winogron i kasztanowca.Szeroką gamę kolorów na tym zdjęciu zawdzięczamy przebarwiającym się liściom. Ma to także ścisły związek z biologią drzew. Swój kolor liście zawdzięczają zawartym w nich związkom chemicznym: chlorofilowi, karotenoidom, antocyjanom i flawonoidom. Chlorofil odpowiada za zieloną barwę liści. To substancja potrzebna roślinom w procesie fotosyntezy. Gdy dni stają się coraz chłodniejsze i krótsze ilość chlorofilu w liściach zmniejsza się , i zaczynają działać inne barwniki wcześniej zdominowane przez chlorofil. Karotenoidy i flawonoidy są odpowiedzialne za pomarańczową i żółtą barwę liści. Jako ostatnie widoczne są antocyjany, które nadają liściom czerwony kolor. Czasami możemy zaobserwować różnokolorowe liście na tym samym drzewie. Każdy z nich na dostępność światła reaguje indywidualnie, więc liście będące stale nasłonecznione będą dłużej zielone. Zatrzymanie produkcji chlorofilu jest również sygnałem dla drzew, że należy przygotować się do zimy. Wycofują one wtedy składniki odżywcze i wodę do łodyg i korzeni, co powoduje usychanie i opadanie liści.
Wyróżnienia:
- Baran Aleksander 2TL
- Orzeł Michał 3TLb
- Herta Bartosz 1TLb
Organizatorki konkursu Joanna Renusz, Alina Tomczyk