8 października przetrzebiona grupa uczniów klasy 1 TM z wychowawcą Janem Trofimowiczem i Joanną Renusz odbyli wyjątkowo ciekawą wycieczkę po najbliższej i jak się okazuje mało znanej okolicy. W ważnych dla miasta miejscach - pod tablicą upamiętniającą 100-lecie zaślubin Polski z morzem na puckiej farze, w miejscu gdzie Gestapo przetrzymywało Polaków w czasie II wojny światowej i miejscu, gdzie żegnali się z życiem uczestnicy Marszu Śmierci, a także pod pomnikiem Józefa Hallera zapalono znicze.
Następnie w porcie turystów przywitała przedstawicielka Błękitnej Szkoły z Władysławowa Lucyna Bisewska wraz Zuzaną Sylwestrzak z Wydziału Oceanografii Geografii Uniwersytetu Gdańskiego i Arturem Sikorskim z Wydawnictwa Kartograficznego EKO-KAPIO.
Po przywitaniu wszyscy wsiedli na pokład jachtu pod kierunkiem kapitana Adama Otrompki oraz oficera pokładowego Mieczysława Buczkowskiego. Podczas rejsu był czas na ciekawe opowieści o faunie i florze Zatoki Puckiej oraz Zatoki Gdańskiej. W specjalnym koszu na pokład wyciągnięto "kawałek" życia, które rozwija się na dnie Zatoki Puckiej. Można było pooglądać przez lupę m.in małe kraby, sercówki, wężynki, omułki, igliczki a nawet krewetki....
Podczas drogi powrotnej młodzież pracowała z mapą rozpoznając zwierzęta i rośliny, które żyją wokół nas. Po zakończonym rejsie był czas na spacer edukacyjny brzegiem zatoki, podczas którego przewodnicy przekazywali bardzo cenne informacje przyrodnicze. Na zakończenie wycieczki miał miejsce prawdziwy sprawdzian wiadomości ... kilku uczniów zasłużyło na duże piątki za sporą ilość wiedzy, którą zapamiętali. Pogoda sprzyjała wyciecze stąd czas mijał bardzo szybko.
Przyznać trzeba, że podczas kilku godzin można było się dowiedzieć wiele ciekawych wiadomości m.in o temperaturze wody, zasoleniu w zatoce i na otwartym morzu a także o "życiu" w morzu.
Tekst i zdjęcia:
Joanna Renusz, Jan Trofimowicz