Czym jest Skarpetkowe Wyzwanie?

#SkarpetkoweWyzwanie odbywa się co roku 21 marca i wiąże się z Światowym Dniem Zespołu Downa. Tego dnia na znak uznania dla ludzkiej unikalności są noszone dwie różne skarpetki.

Wyzwanie skierowane jest do wszystkich, którzy chcą okazać solidarność i wsparcie dla osób z zespołem Downa oraz ich rodzin. Szerzy świadomość, że indywidualność ludzka czyni ten świat pięknym, bardziej kolorowym, interesującym i inspirującym.

W jaki sposób mogę wziąć udział?

Wystarczy, jeśli 21 marca założysz dwie różne skarpetki, zrobisz zdjęcie i udostępnisz je w sieci społecznościowej, oznaczając hashtagiem #SkarpetkoweWyzwanie.

W ten sposób możemy wspólnie nieść przesłanie.

#SkarpetkoweWyzwanie

Dlaczego skarpetki?

Różne skarpetki stały się symbolem Światowego Dnia Zespołu Downa, ponieważ chromosom ma kształt skarpetki.

Data 21.03. również jest symboliczna, ponieważ ludzie z zespołem Downa mają jeden dodatkowy 21. chromosom. Mają trzy zamiast dwóch. To zaburzenie genetyczne jest fachowo nazywane trisomią 21. chromosomu.

Choć mają coś więcej, nie wywyższają się!

Co by się stało, gdyby ludzie z zespołem Downa rządzili światem?

  • Uczucia, przytulanie i troska o innych byłyby na porządku dziennym.
  • Nauczylibyśmy się cieszyć małymi rzeczami i bezwarunkowo kochać życie.
  • Ludzie byliby szczerzy.
  • Porządek byłby we wszystkim.
  • Pociągi i samoloty kursowałyby na czas, godziny pracy spędzane byłyby na pracy, a wakacje byłyby wakacjami.
  • Ludzie mówiący do siebie byliby uważani za skłonnych do przemyśleń i kreatywnych.

Dzięki Skarpetkowemu Wyzwaniu o osobach z Zespołem Downa mówi się coraz więcej. Jednak niewiele ludzi ma osobistą styczność z osobami obdarzonymi tym syndromem i na świecie wciąż brakuje o nim wiedzy. Istnieje problem naturalnej integracji osób z Zespołem Downa z resztą społeczeństwa. Przełammy zatem lody i przestańmy się bać nieznanego. Ty również możesz zrobić coś w tym kierunku. W jaki sposób? Pomóż zwiększyć świadomość, usunąć bariery i wyzbyć się uprzedzeń.

Szkolne Koło Wolontariatu